In memoriam over Irene Doornbos.

Vrouwen in het verzet in Zeeland

De rol van vrouwen die verzet pleegden in de Tweede Wereldoorlog is lange tijd onderbelicht gebleven, terwijl zij van onschatbare waarde waren en een veel grotere bijdrage leverden dan vaak wordt aangenomen.

Met dit onderzoek, gericht op Zeeland, wil ik een completer en inclusiever beeld schetsen van het verzet en de mensen die moedige verzetsdaden pleegden tegen de Duitse overheersing.

Shannon van Essen

Onderzoek door Shannon van Essen

Shannon van Essen is één van de fellows die dankzij een bijdrage van de Vrienden van het Zeeuws Archief onderzoek doen naar Zeeland in de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding.

/fellows-doen-onderzoek-naar-zeeuwse-verhalen-over-de-bevrijding/

In de afgelopen maanden heb ik al veel waardevolle informatie verzameld. Dit doe ik niet alleen; samen met experts, vrijwilligers, medewerkers van het Zeeuws Archief en betrokkenen heb ik, mede dankzij tips, diverse archieven geraadpleegd, krantenartikelen bestudeerd en dagboeken gelezen om de verhalen van deze vrouwen te achterhalen.

Niet alleen Nederlandse archieven worden geraadpleegd, maar ook het Amerikaanse archief wordt gebruikt. Na de oorlog konden Nederlanders een verzoek indienen om voorgedragen te worden voor een onderscheiding vanwege hun hulp aan Amerikaanse piloten. Deze formulieren worden bewaard in het Nationaal Archief van de Verenigde Staten.

Mary

Een van de genomineerden was Mary ‘Magriet’ van Wesemael uit Nieuw-Namen, geboren op 15 oktober 1913. Uit het ingevulde formulier en de brieven blijkt dat zij met gevaar voor eigen leven onderdak en zorg bood aan vier piloten uit Amerika, Canada en Engeland, evenals zes Franse soldaten die waren ontsnapt uit krijgsgevangenschap.

Formulier verzet door Mary van Wesemael
Washington DC, National Archives and Records Administration Record Group 498: Records of Headquarters, European Theater of Operations, United States Army (World War II), Case files of Dutch Citizens Proposed for Awards for Assisting American Airmen, van Wesemael, Mary A.P. (no. 5709392-874-16)

 

Mary ‘Magriet’ van Wesemael: ‘…bij mij aan huis gebracht. Waar zij verborgen werden en aan mijne hoede toevertrouwd en door mij verder verzorgd. In nauwe samenwerking werd er verder voor gezorgd, niet door de Duitschers overvallen te worden’.

Resultaten

Met de resultaten van mijn onderzoek wil ik een database achterlaten met de basisinformatie over deze vrouwen.

Omdat er zoveel belangrijke verhalen over hen in Zeeland te vinden zijn, is het binnen de beschikbare tijd niet mogelijk om een volledig en diepgaand onderzoek naar al deze vrouwen af te ronden. Iets wat deze vrouwen wel verdienen. Het zou immers jaren kosten om alles grondig in kaart te brengen. In plaats daarvan hoop ik andere onderzoekers te motiveren en enthousiasmeren om dit onderzoek in de toekomst voort te zetten en verder uit te breiden.
Ik ben nu aan de laatste drie maanden van mijn onderzoek begonnen. In deze periode richt ik mij specifiek op de vrouwen in het verzet in de regio Noord- en Zuid-Beveland. Daarover verschijnt dan nog een artikel.

Irene Doornbos, Ondergedoken verzetsstrijdster in de oorlog 1940-1945

Presentatie

Op 25 april zal Shannon de uitkomsten presenteren voor de medewerkers en vrienden van het Zeeuws Archief. Wil je erbij zijn? Wordt dan nu nog vriend van het Zeeuws Archief.

/vrienden-van-het-zeeuws-archief/